US Open
US Open je posledním ze čtyř tenisových Grand Slamů v sezoně konající se na přelomu srpna a září. Jeho první ročník se uskutečnil již v roce 1881. Dlouhá léta směli na turnaji nastupovat pouze amatérští hráči. Profesionálům se turnaj otevřel v roce 1968 (tzv. open éra). Od roku 1978 se US Open koná pravidelně v Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové ležícím v parku Corona Flushing Meadows v newyorkské čtvrti Queens. US Open je jediným Grand Slamem, který se hrál na trávě (1881 – 1974), antuce (1975 – 1977) i tvrdém povrchu (od r. 1978).
|
|
Obsah článku
US Open
US Open je posledním ze čtyř tenisových Grand Slamů v sezoně konající se na přelomu srpna a září. Jeho první ročník se uskutečnil již v roce 1881. Dlouhá léta směli na turnaji nastupovat pouze amatérští hráči. Profesionálům se turnaj otevřel v roce 1968 (tzv. open éra). Od roku 1978 se US Open koná pravidelně v Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové ležícím v parku Corona Flushing Meadows v newyorkské čtvrti Queens. US Open je jediným Grand Slamem, který se hrál na trávě (1881 – 1974), antuce (1975 – 1977) i tvrdém povrchu (od r. 1978).
|
|
Historie US Open
Tradice amerického Grand Slamu se datuje až do roku 1881, kdy se ve městě Newport uskutečnil vůbec první ročník mužské dvouhry pod názvem U.S. National Singles Championships for Men. Mužská čtyřhra se hrála zvlášť.
Ženská dvouhra se poprvé uskutečnila v roce 1887 pod názvem U.S. Women's National Singles Championship ve filadelfském kriketovém klubu. O dva roky později přibyla do programu také ženská čtyřhra pod názvem U.S. Women's National Doubles Championship. Od roku 1892 je oficiální součástí eventu také smíšená čtyřhra (U.S. Mixed Doubles Championship.
Až do tzv. open éry v roce 1968 byla dějiště šampionátů různá. V daném roce došlo ke sjednocení všech pěti turnajů do jediného dějiště, kterým byl newyorský areál ve Forest Hills.
V roce 1978 se turnaj přestěhoval do poblíž ležícího Národního tenisového centra Billie Jean Kingové (v té době se jmenovalo USTA National Tennis Centre), kde se hraje dodnes.
Pohled na USTA Billie Jean King National Tennis Centre (zdroj: usopen.org)
Championships éra (do r. 1967)
Pro několik ročníků bylo typické, že se jednotlivé turnaje pořádají na různých místech. První mužský turnaj dvouhry se v roce 1881 uskutečnil v rhodeislandském Newportu. První ženská dvouhra se roku 1887 konala na dvorcích filadelfského kriketového klubu.
V roce 1915 došlo k přestěhování dějiště do West Side Tennis Clubu sídlícím v části newyorského Queensu – Forest Hills, čímž vyvrcholila snaha značné části tenistů o přestěhování turnaje do New Yorku, kde sídlilo nejvíce tenisových klubů.
Na rozdíl od zbývajících třech Grand Slamů se amerického turnaje nedotkla ani jedna světová válka, a turnaj se od svého prvního ročníku konal každý rok.
Za největší mužské postavy pre-open éry můžeme označit Američany Richarda Searse, který ovládl sedmkrát v řadě mužskou dvouhru (1881 – 1887) a šestkrát po sobě triumfoval ve čtyřhře (1882 – 1887), a Billa Tildena – vítěze sedmi titulů ze singlu, pěti titulů ze čtyřhry a čtyř titulů z mixu.
Mezi ženami vyniká s celkovými pětadvaceti tituly (3x dvouhra, 13x čtyřhra, 9x mix) Američanka Margaret Osborne duPont. Obdivuhodných je také osm titulů z dvouhry naturalizované Američanky pocházející z Norska Molly Malory, rozené Bjurstedt. Sedmkrát ovládla dvouhru Američanka Helen Wills Moody.
Open éra (od r. 1968)
Roku 1968 došlo poprvé k otevření turnaje všem hráčům bez výjimky, tedy i profesionálům. Tím začala tzv. otevřená éra (odtud „Open“ v názvu). V daném roce došlo též ke sjednocení všech pěti turnajů do jediného dějiště, kterým byl newyorský areál ve Forest Hills.
Další výraznou změnu zaznamenalo US Open v roce 1975, kdy se místo trávy začalo hrát na antuce. Tato novinka však vydržela pouze pro tři ročníky, neboť v roce 1978 se antuka změnila na tvrdý povrch, na němž se hraje dodnes. Jediným tenistou, který dokázal ve dvouhře triumfovat na všech třech površích, na nichž se US Open konal, je Jimmy Connors (1974, 1976, 1978, 1982 – 1983).
Mezi další velké mužské postavy open éry patří Pete Sampras (5x titul ve dvouhře), Roger Federer (5x titul ve dvouhře) či dvojčata Bryanovi (Bob je s devíti celkovými tituly dosud nejúspěšnějším mužem open éry).
Rekordmankou v počtu získaných titulů mezi ženami je Martina Navrátilová, jež vyhrála celkem 4x dvouhru, 9x čtyřhru a 3x mix. Výrazné úspěchy v obou érách zažila na americkém Grand Slamu Billie Jean King, která posbírala 13 titulů. Nejvíce titulů z dvouhry (6) získaly Američanky Chris Evert a Serena Williams.
Šestnáctinásobná šampionka US Open Martina Navrátilová v roce 2006 po vyhraném finále mixu se spoluhráčem Bobem Bryanem (zdroj: usopen.org)
Dějiště US Open
Od roku 1978 se newyorský Grand Slam koná v Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové ležícím v parku Corona Flushing Meadows ve čtvrti Queens. Jméno po devětatřicetinásobné vítězce Grand Slamu dostal komplex v roce 2006. Do té doby nesl název USTA National Tennis Centre (dnešní oficiální název je USTA Billie Jean King National Tennis Center). O provoz areálu se stará Tenisová asociace Spojených států (USTA).
Idea na vybudování tenisového centra vznikla v hlavě Williama Hestera, někdejšího prezidenta USTA, který v roce 1977 požádal město New York, aby mu umožilo využít nevyužívaný stadion Singer Bowl a přilehlé pozemky k uspořádání US Open. Stadion prošel rozsáhlou rekonstrukcí, byl rozdělen na dvě hřiště (hlavním kurtem se stal Louis Armstrong Stadium) a následující rok se v areálu US Open opravdu hrál.
V roce 1995 prošel areál další modernizací a rozšířením. Byl např. vybudován stadion Arthura Ashe, který v roce 1997 poprvé nahradil v roli hlavního kurtu Louis Armstrong Stadium.
Kurty v USTA Billie Jean King National Tennis Centre
Hráčům i fanouškům je uvnitř areálu k dispozici celkem 22 kurtů. Dalších 11 jich je v přihlehlém parku. Na všech kurtech je od ročníku 2020 nainstalován tvrdý tenisový povrch Laykold.
Hlavním kurtem je největší tenisový stadion světa Arthur Ashe Stadium s impozantní kapacitou 23 771 diváků, jenž získal pojmenování po afroamerickém tenistovi a prvním vítězi dvouhry v otevřené éře Arthuru Ashovi.
Stadion byl postaven v roce 1997 společností Rosetti Architects a nahradil do té doby největší stadion Louise Armstronga. Celková cena stavby činila 254 milionů amerických dolarů. Od roku 2016 se může pochlubit zatahovací střechou.
Stadion je využíván i jinak, než jen k hraní tenisu. V roce 2008 se zde uskutečnil první venkovní zápas základní části WNBA (ženská obdoba basketbalové NBA). V červenci 2019 se zde pro změnu konal třídenní esportový turnaj Fortnite World Cup s celkovým prizepoolem 30 milionů amerických dolarů!
Arthur Ashe Stadium (zdroj: usopen.org)
Druhý největší kurt nese název Louis Armstrong Stadium po americkém jazzovém hudebníkovi Louisi Armstrongovi, který žil až do své smrti v roce 1971 poblíž. Otevřen byl relativně nedávno, a to v roce 2018, když nahradil kurt stejného jména, který byl roku 2016 zbourán. Cena výstavby se vyšplhala skoro na půl miliardy dolarů a stavbu opět zajistila detroitská firma Rosetti Architects. Návštěvní kapacita dvorce činí 14 053 míst. Stejně jako centrkurt je i stadion Louise Armstronga vybaven zatahovací střechou.
Posledním z velkokapacitních dvorců areálu je Grandstand Stadium. Ten byl původně otevřen již v roce 1978, ale v roce 2016 došlo k jeho rekonstrukci a modernizaci, v rámci které byla kapacita kurtu navýšena o dva tisíce návštěvníků na 8 125 sedících diváků. Při rekonstrukci došlo také k přemístění dvorce ze severovýchodní do klidnější jihozápadní části areálu a celková geometrie i vlastnosti panelů byly navrženy tak, aby odrážely minimum slunečních paprsků do dvorce včetně tribun.
Přehled rekordů
V přiložené tabulce najdete přehledný seznam nejúspěšnějších tenistů a tenistek co do počtu získaných titulů na americkém Grand Slamu.
Hráči jsou rozděleni do dvou období. Tím prvním je období, kdy byl turnaj otevřen pouze pro amatérské hráče (do r. 1967) a tím druhým tzv. open éra (od r. 1968), tedy doba, od kdy mohou na turnaji startovat též profesionálové.
Historicky nejvíce titulů z US Open má na svém kontě Američanka Margaret Osborne duPont, jež získala celkem 25 pohárů (3x dvouhra, 13x ženská čtyřhra a 9x mix).
Českoslovenští a čeští vítězové US Open
O první zlatý československý zápis do kroniky vítězů amerického Grand Slamu se v roce 1984 postaral deblista Tomáš Šmíd, jenž po boku Australana Fitzgeralda ovládl mužskou čtyřhru. Šlo o předzvěst veleúspěšného roku 1985, ve kterém se vítězi singlů stali Ivan Lendl a Hana Mandlíková. Nevídanou sklizeň českých úspěchů navíc podtrhla svým vítězstvím v ženské čtyřhře Helena Suková, která triumfovala po boku Němky Kohde-Kilsch.
Lendl na své vítězství navázal i v dalších dvou letech, čímž se mu na US Open podařilo zkompletovat zlatý hattrick. K tomu navíc hrál finále dvouhry i tři roky po sobě před prvním vítězstvím (1982 – 1984) a také dva roky po sobě po posledním triumfu (1988 – 1989). Celkem se tedy ve finále US Open objevil osmkrát v řadě! Lendl a Mandlíková zůstávají dodnes jedinými českými vítězi singlu.
Mnohem úspěšnější byli čeští tenisté a tenistky ve čtyřhře. Na Šmídův úspěch z roku 1984 navázali čeští muži hned několikrát. V roce 1997 to byl Daniel Vacek po boku Rusa Kafelnikova a o rok později Cyril Suk po boku Australana Stolleho. Od roku 2006 započal Martin Damm vítězstvím ve čtyřhře s Leanderem Paesem úspěšnou spolupráci českých deblistů s tímto Indem. Po Dammovi totiž s Paesem vyhrál US Open v roce 2009 také Lukáš Dlouhý a v roce 2013 i Radek Štěpánek.
Mnoho vítězných trofejí mají doma i české deblistky. Helena Suková kromě zmíněného ročníku 1985 zvítězila v ženské čtyřhře i roku 1993 (společně se Španělkou Sánchez Vicario). Trojnásobnou vítězkou ženské čtyřhry je Jana Novotná (1994 se Sánchez Vicario, 1997 s Lindsey Davenport a 1998 s Martinou Hingis). V roce 2013 vyhrálo české duo Hlaváčková – Hradecká. O tři roky později pozvedla trofej nad hlavu Lucie Šafářová (s Bethanii Mattek-Sands). A zatím posledními českými vítězkami US Open jsou z roku 2022 Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou.
Ze smíšené čtyřhry mají po jednom titulu Jana Novotná (1988 s Jimem Pughem), Helena Suková (1993 s Toddem Woodbridgem) a Andrea Hlaváčková (2013 s Maxem Mirnyim).
Po sečtení jednotlivých titulů zjistíme, že nejvíce (celkem čtyři – 3x ženská dvouhra, 1x mix) jich prozatím má na svém kontě má Jana Novotná.
Dvouhra – muži | Dvouhra – ženy | ||
|
|
||
Čtyřhra – muži | Čtyřhra – ženy | ||
|
|
||
Smíšená čtyřhra | |||
|
Ivan Lendl triumfoval v mužském singlu v letech 1985 – 1987 třikrát v řadě (zdroj: twitter.com/usopen)
Finálová utkání US Open 2022
Svůj první vyhraný Grand Slam si v New Yorku vychutnal teprve devatenáctiletý Španěl Carlos Alcaraz. Velká naděje světového tenisu si ve finále poradila ve čtyřech setech s třiadvacetiletým Casperem Ruudem z Norska, pro něhož šlo o druhé grandlslamové finále v kariéře (první zaznamenal na letošním French Open).
Ženám kralovala jednadvacetiletá světová jednička Iga Swiatek. Ta si po vítězství nad Tunisankou Jabeur užila letošní druhý vyhraný Grand Slam v sezoně.
Finále mužské čtyřhry opanovala bitsko-americká dvojice Salisbury – Ram a ženám vládly stejně jako na Australian Open a Wimbledonu české jedničky Krejčíková – Siniaková. Vítězství v mixu si užilo australské duo Sanders – Peers.
Turnaj | Vítěz | Finalista | Výsledek | ||
Dvouhra – MUŽI | Carlos Alcaraz | Casper Ruud | 6:4, 2:6, 7:6, 6:3 | ||
Dvouhra – ŽENY | Iga Swiatek | Ons Jabeur | 6:2, 7:6 | ||
Čtyřhra – MUŽI | Rajeev Ram Joe Salisbury |
Wesley Koolhof Neal Skupski |
7:6, 7:5 | ||
Čtyřhra – ŽENY | Barbora Krejčíková Kateřina Siniaková |
Caty McNally Taylor Townsend |
3:6, 7:5, 6:1 | ||
Čtyřhra – MIX | Storm Sanders John Peers |
Kirsten Flipkens Édouard Roger-Vasselin |
4:6, 6:4, 10:7 | ||
Přímé přenosy z US Open
Pokud chcete sledovat US Open v televizi, přenosy ze zápasů najdete na sportovních stanicích Eurosport 1 a Eurosport 2. Další možností je platforma Eurosport Player, která umožňuje sledovat přenosy pomocí placeného streamu. Více se dozvíte v přehledu sportovních kanálů.
Česká televize americký Grand Slam v nabídce nemá. O vysílacích právech na tenisové turnaje vás informujeme zde.
V případě, že se vám ani jedna z výše nabízených možností nezamlouvá, nezoufejte. Zápasy z US Open jsou dostupné i díky live streamům, které nabízí sázkové kanceláře.
Oficiální kanály US Open s výsledky a informacemi
Nejlepší a nejrychlejší kanály, na nichž můžete sledovat aktuální informace, výsledky či turnajového pavouka US Open, jsou ty oficiální včetně sociálních sítí. Najdete na nich úplně vše, stačí se nimi jenom chvíli prokliklávat a hledat.
Nenechte si ujít profily zbylých Grand Slamů: